Optymalna cena, krótki czas spedycji – to główne powody, dla których importerzy decydują się na import towarów transportem kolejowym. Wybór preferowanego wariantu tranzytu to jedna strona medalu. Trzeba również pamiętać o najkorzystniejszych warunkach Incoterms 2020. Które z nich są odpowiednie w przypadku przewozów koleją?
International Commercial Terms (Międzynarodowe Reguły Handlu) to szereg reguł, które odnoszą się do obowiązków importera i eksportera, a także warunków wymiany handlowej. Każda z nich określa szczegółowy podział kosztów na poszczególnych etapach transakcji. Incoterms 2020 dotyczy każdego rodzaju spedycji – transportu kolejowego, ale też morskiego, lotniczego i nie tylko.
Co ważne, wszystkie reguły stosowane są w imporcie dóbr dowolnego typu, niezależnie od ich cech charakterystycznych – gabarytów, ilości, ograniczeń w transporcie czy wymaganych do sprowadzenia towarów certyfikatów.
Należy zaznaczyć, że zasady Incoterms są podzielone według dwóch kategorii. Wyróżnia się reguły powszechne oraz dedykowane tranzytowi śródlądowemu i morskiemu. Które z nich najczęściej stosuje się, jeśli chodzi o transport kolejowy?
Jedną z reguł Incoterms 2020, którą warto rozważyć przy transporcie kolejowym, jest EXW – Ex Works. Zakłada opłacenie wszelkich kosztów związanych m.in. z przeprowadzeniem procesów kontrolnych przez sprzedającego. Na nim spoczywa obowiązek dostarczenia towarów do wyznaczonego miejsca w odpowiednim terminie.
Czym musi zaś zająć się importer? Jego zadaniem jest dopilnowanie spraw dotyczących eksportu, importu oraz tranzytu. Co za tym idzie, ponosi koszty:
Za szczególnie popularną zasadę Incoterms 2020 m.in. dla transportu kolejowego uchodzi FCA – Free Carrier. Korzyścią dla kupującego jest to, że sprzedający ponosi koszty odprawy eksportowej. Podobnie jak w przypadku EXW przygotowuje towar do załadunku i opłaca wszelkie związane z tym należności. Przekazuje go przewoźnikowi we własnym magazynie lub fabryce bądź we wskazanym terminalu.
Odpowiedzialność za dalszą część procesu importowego przechodzi na importera. Oznacza to, że opłaca:
Obowiązki kupującego to także zawarcie umowy przewozu czy też odbiór zakupionych dóbr w określonym miejscu.
Dla różnych rodzajów spedycji, w tym transportu kolejowego, obowiązuje CIP – Carriage and Insurance Paid to. Według tej zasady Incoterms to eksporter zostaje obciążony większymi kosztami. Opłaca eksport i tranzyt, a także wszystko, co związane z czynności kontrolnymi. Płaci też m.in. za zniszczenia towarów.
Importer zajmuje się zaś kwestiami importowymi. Reguluje należności za:
Wymienione wyżej reguły Inocterms 2020 mają powszechne zastosowanie w transporcie kolejowym. Trudno wskazać najbardziej optymalne rozwiązanie – wybór jest determinowany m.in. oczekiwaniami strony kupującej względem kontroli nad spedycją czy też możliwościami finansowymi.
Chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiednie warunki transakcji? Skorzystaj więc z naszych usług, w ramach których dobierzemy dla Ciebie najlepsze zasady Incoterms 2020 zgodne z indywidualnymi oczekiwaniami.