Import towarów z Dalekiego Wschodu to złożony proces. W kompleksowej organizacji transportu kolejowego z Chin do Polski, czyli powszechnie wybieranego rodzaju spedycji, ważna jest m.in. znajomość wymaganej dokumentacji. Sprawdź więc, jakie dokumenty należy przygotować, aby móc dokonać transakcji z eksporterem.
Należysz do nowych importerów i działasz w imieniu przedsiębiorstwa? Pierwsze działanie, jeśli chodzi o import towarów z Chin do Polski, to uzyskanie numeru EORI. Uchodzi za niezbędny podczas procedury celnej na terenie Unii Europejskiej. To unikalna struktura cyfr wraz z dwuliterowym skrótem od nazwy kraju, która jest przydatna w procesie identyfikacji firmy dokonującej zakupu.
Zarówno w transporcie kolejowym, jak i spedycji drogowej lub morskiej, numer EORI ułatwia wypełnianie formalności przy odprawie celnej. Skraca jej czas i ogranicza jednocześnie obieg dokumentów. Można go otrzymać poprzez założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUSEC) oraz elektroniczne złożenie wniosku do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Pozwolenia, certyfikaty, oznaczenia – dokładność i kompletność dokumentacji ma kluczowe znaczenie dla sprawnego oraz legalnego importu towarów. Niezależnie od tego, jakie produkty mają trafić transportem kolejowym z Chin do Polski, sprzedawca jest zobowiązany do wydania dwóch podstawowych dokumentów. Wykorzystywane są przy odprawie celnej eksportowej.
Muszą znaleźć się na niej takie informacje jak dane sprzedawcy w Chinach, dane kupującego, ilość sztuk towaru, pochodzenie produktów, warunki Incoterms, wartość dostawy, podpis i pieczątka firmy eksportującej zamówienie do Polski.
Dokument uwzględnia informacje dotyczące specyfikacji towaru. Szczegółowa lista załadunkowa powinna zawierać dane nadawcy i odbiorcy, ilość załadunku, wagę netto i brutto jednostkową produktu, sumę wagi netto i brutto wszystkich pozycji.
Oba dokumenty są konieczne do importu dowolnych dóbr – począwszy od zabawek, urządzeń elektronicznych, kończąc na maszynach i wyrobach budowlanych.
Organizując transport kolejowy z Chin do Polski, konieczne może być uzyskanie odpowiednich certyfikatów. Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty są niezbędne do importu, pamiętaj o świadectwie pochodzenia. Potwierdza, że sprowadzony towar został wyprodukowany w państwie eksportera. Niezbędny m.in. w przypadku ubrań lub tekstyliów.
Jeszcze inaczej ma się rzecz z importem maszyn lub elektroniki. Sprowadzając je na teren Unii Europejskiej transportem kolejowym, należy dodatkowo otrzymać deklarację zgodności CE. Wystawia ją producent danego wyrobu. Dzięki niej importowane dobra bez problemu mogą przejść odprawę celną, a następnie być wprowadzone do obrotu w Polsce.
Każdy importer powinien zwrócić uwagę na obowiązujące atesty i dyrektywy dla konkretnej kategorii towarowej. Odnoszą się one m.in. do wykorzystania urządzeń bądź artykułów w określonych warunkach lub obecności szkodliwych substancji. Oto kilka z nich:
Przy organizacji transportu kolejowego z Chin do Polski, jak i również spedycji morskiej lub lotniczej, niezbędne może być świadectwo sanepidu dla artykułów rolno-spożywczych bądź też świadectwo weterynaryjne dla produktów pochodzenia zwierzęcego.
Dokumentacja w transporcie kolejowym z Chin do Polski, morskim lub drogowym, bywa problematyczną kwestią dla importera. Aby uprościć wszelkie działania z organizacją dokumentów potrzebnych do importu towarów, służymy kompleksową obsługą. Zaufaj naszej firmie i pozostaw nam wszelkie formalności.